Dr. Tóth Ildikó
A hagyományos kínai gyógyászat orvosa
Egészségben test, lélek, szellem
MENÜ

Gyengéd érintéssel a gyógyulásért

A craniosacralis terápia modern neurológiai, anatómiai felfedezéseken alapuló, rendkívül hatékony és nagyon kellemes, gyöngéd terápiás eljárás, Amerikában a nyolcvanas évek óta megbecsült gyógymód. Azon az élettani tényen alapul, hogy az agyat és a gerincvelőt tápláló folyadék keringési ritmusát befolyásolják a testben lévő feszültségek, ha akadályok keletkeznek a koponya csontjaiban, a gerinccsatorna mentén, vagy bárhol a testben. A kezelés elsősorban a koponya- és a keresztcsont rendkívül finom és gondos mikro-manipulációjával oldja fel ezeket a blokkokat és aktiválja a harmonikus működéshez szükséges területeket.

A módszer nemcsak a konkrét betegségek, problémák kezelésében segít, hanem az életminőséget is javítja. A craniosacralis terápia serkenti a szervezet természetes öngyógyító folyamatait, csökkenti a stresszt, javítja az immunrendszer működését, visszaadja az életerőt, jó közérzetet biztosít. A kötőszövetes határok, lemezek ellazítása, az ízületi feszültségek korrekciója, az izom-relaxáció réven az agyi-gerincvelői folyadék áramlását, és idegi funkciókat harmonizáljuk, javítva a koponyán belüli keringést a koponyacsontok mikro-mozgásainak korrigálásával. Így egyaránt hatást gyakorolunk a csont- és izomrendszerre, az idegrendszerre, a szív- és érrendszerre, az immunrendszerre, a különböző szervekre, a kötőszövetekre, a testnedvekre, az egész test teljes energiarendszerére.

A craniosacralis kezelés lényege tehát a gerinc menti kötőszövetes lemezek feloldása, a koponya csontjainak speciális mozgatása a koponyavarratok eltérő szerkezete és funkciója szerint.  A craniosacralis terápia kifejlesztése, Dr. John E. Upledger, amerikai orvos professzor nevéhez fűződik, aki 1985-ben alapította meg az Upledger Intézetet, ahol az elmúlt közel harminc évben több ezer orvos, egészségügyi szakember, természetgyógyász, gyógytornász, masszőr tanulhatta meg a csodálatos módszer alkalmazását.

A terápia anatómiai alapját a craniosacralis rendszer (ejtsd: kranioszakrális) képezi, amely a keringési és légzési rendszer mellett a szervezet harmadik nagy ritmusát adja minden aggyal és gerincvelővel rendelkező élőlényben. A craniosacralis elnevezés a cranium, azaz a koponya, és a sacrum, a keresztcsont funkcionális egységére utal. A rendszer az agyat és a gerincvelőt körülvevő és azt védő kötőszöveti hártyából és az abban képződő és keringő agyi-gerincvelői folyadékból áll. A testben minden ideg kapcsolatban áll a gerincvelőt körülvevő és az azt védő kötőszöveti hártyával, ezért a terápia felhasználási lehetősége rendkívül széles körű. Ugyanakkor a craniosacralis terápia nem alkalmazható olyan esetekben, amikor a koponyaüregi nyomás változása instabilitást okozhat. Az ellenjavallatok: akut agyvérzés, koponyasérülés akut fázisa, akut nyakcsigolyatörés és akut agyhártyagyulladás.

Mivel a craniosacralis rendszer szoros kapcsolatban van az idegrendszerrel, az érhálózattal, a nyirokkeringéssel, a légző-rendszerrel, a hormonrendszerrel, az izom és csont-rendszerrel, az élettani rendszer gyengéd mozdulatokkal való helyreállítása a szervezet természetes hullámait és ritmusát követve minden területen pozitív változásokat érhetünk el.  

Miben segít a craniosacralis terápia?

Fejfájás, migrén, álmatlanság, idegfájdalmak esetén; krónikus nyak- és hátfájdalom megszüntetésében. Asztma, krónikus hörghurut, arcüreggyulladás, fül-orr-gégészeti betegségek, lázas állapotok, fertőzések gyógyításában. Krónikus fáradtság, kimerültség, stressz, feszültség, érzelmi nehézségek, depresszió esetén. Hormonális problémák, szív- és érrendszeri megbetegedések, magas vérnyomás, szédülés, motoros koordináció zavarának orvoslásában. Ortopédiai problémák, gerincbetegségek kezelésében, baleseti agyi és gerincvelői sérülések rehabilitációjában, műtét utáni működési zavarok megszüntetésében. Emésztési zavarok, menstruációs problémák, terhesség alatti és azt követő problémák megoldásában, szülési traumában. Csecsemőkori zavarok, szopási nehézségek, alvásproblémák kiküszöbölésében, gyermekkori zavarok, hiperaktivitás, viselkedésproblémák, diszlexia, diszkalkulia, autizmus, epilepszia esetén.

 

Asztali nézet