Dr. Tóth Ildikó
A hagyományos kínai gyógyászat orvosa
Egészségben test, lélek, szellem
MENÜ

Marék tűvel az egészségért


Hazánkban közel harminc esztendeje képeznek akupunktúrás szakorvosokat, a módszer a kiegészítő medicina része. A szerződéses természetgyógyászati központok kezeléseit az egészségpénztárak támogatják, krónikus és akut betegségeknél szakorvosi javaslatra az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral megállapodott rendelőkben egyes kezelések árát megtéríti az állam.

A tűszúrásos gyógymóddal sok funkcionális, vegetatív, idegi probléma, sőt egyszerre több panasz is orvosolható.Az akupunktúra a hagyományos kínai orvoslás egyik ága, mely szerint szervezetünket energiapályák, úgynevezett meridiánok hálózzák be. A meridiánokon helyezkednek el az akupunktúrás pontok. Az akupunktúra a kínai gyógyászat azon alapelvére épül, mely szerint az emberi testen több száz olyan pont helyezkedik el, amelyek révén a meridiánokban áramló életenergia (csí) áramlása befolyásolható.

Szó sincs csodáról, az ember saját energiarendszerét, készletét aktiválja, harmonizálja a gyógymód, a páciensek saját energiakeringése áll helyre a bőr alá - egyéni pontkombinációk alapján - szúrt tűk hatására. A több ezer éves kínai tűszúrásos gyógymódot sokféle betegség kezelésére vagy kedvező befolyásolására alkalmazzák: például migrénes fejfájás, izületi- és gerincbántalmak, nőgyógyászati, emésztőrendszeri, idegrendszeri betegségek, allergia, illetve keringési zavarok esetén. Segít a fogyni vágyókon is.

A nyolcvanas évek közepéig a tűszúrásos gyógymódot üldözte a hazai orvostársadalom, sok orvos titokban mégis alkalmazta, hiszen a WHO már a hetvenes években elismerte a módszert. A Magyar Tudományos Akadémia 1989-ben tett így. Nem sokkal később az orvos-továbbképző rendszernek is része lett az akupunktúra, és az is máig. A nyugati orvoslás a 70-es években figyelt fel rá, mint fájdalomcsillapítási lehetőségre, eredményességét számos publikáció és kutatás bizonyítja, ezért is akkreditálták a továbbképzésben mint kiegészítő medicinát.

Önálló kezelésként, de kiegészítő medicinaként is érdemes kiaknázni az ősi kínai gyógymódban rejlő lehetőségeket. Egy marék tűvel is lehet hasonló eredményt elérni, mint drága gyógyszerekkel.

Tüneti kezelések, átmeneti megoldások helyett az akupunktúra a páciens egész energiarendszerére hat, ezért nem csak az probléma múlhat el, amivel konkrétan a kezelésre érkezett, hanem régóta tartó többféle panasza is rendeződhet.

 

 

Asztali nézet